The Blogging of McGee 098

north58north's blog

header photo

تحریم هواوی چرا و چه‌گونه روی داد

تحریم هواوی چرا و چه‌گونه وقوع افتاد
تحریم هواوی اما صرفا مشتریان هواوی در خارج از چین را به نظر نرم‌افزاری ذیل تاثیر قرار خواهد داد ; زیرا دولت چین نسبتاً هر چیزی را که به گوگل رابطه دارااست , فیلتر نموده است .

به همین بهانه هواوی در گوشی‌هایی که بازار چین عرضه می‌نماید یک ورژن از اندروید را به کار می‌گیرد که از سرویس ها هواوی , به‌روزرسانی‌های امنیتی و حتی مغازه اپلیکیشن‌های خویش هواوی به کارگیری می‌نمایند .

امر تحریم هواوی همینطور هرگونه همیاری دیگر شرکت‌های آمریکایی مانند اینتل , ان‌ویدیا ( Nvidia ) و کوالکام ( Qualcomm ) را با هواوی منع خواهد کرد .

هواوی از جمله معدود شرکت‌هایی است که سی‌پی‌یو یا این که به‌طور ظریف SOCهای منحصر به فرد خود را برای به کارگیری در گوشی‌ها و تبلت‌های خویش می‌سازد و به عنوان مثال نیازی به کمپانی کوالکام ندارد ; ولی در دیگر قطعاتی که ممکن است خودش نتواند بسازد دیگر نمی‌تواند سراغ تولیدکنندگان آمریکایی برود .


Huawei Matebook pro
از آن‌سو هواوی اخیرا آغاز به ایجاد لپ‌تاپ‌های ویندوزی نیز نموده است . سی‌پی‌یو‌های روی لپ‌تاپ‌ها تقریباً همه‌شان یا وابسته به اینتل میباشند یا AMD . همه‌شان هم از کارت‌های گرافیکی هم پا سی‌پی‌یو ( Intel integrated graphics ) , ان‌ویدیا و AMD استعمال می کنند .

با تحریم هواوی دیگر هیچ‌کدام از این تولیدکنندگان دردسترس هواوی نخواهند بود . از آن‌سو هواوی در لپ‌تاپ‌های خود دیگر نمی‌تواند از سیستم‌عامل ویندوز مایکروسافت به کارگیری کند .

همه‌ این‌ها بدین معنا که بازار لپ‌تاپ‌های هواوی احتمالا به‌طور بی نقص از در بین خواهد رفت و عملکرد هواوی برای تولید ورژن لینوکس منحصر خویش نیز بی‌اثر خواهد شد .

جواب هواوی به تحریم‌ها چه بود؟
در جواب به تحریم‌های ایالات متحده , هواوی هم اعلام کرده است به‌اندازه به کار گیری سه ماه خود قطعه در انبارهایش دارااست . چون از پیشین پیش‌بینی می کرد که چنین اتفاقی رخ دهد .

این سه ماه به هواوی مجال خواهد اعطا کرد که بتواند تامین‌کنندگان دیگری برای قطعات ما یحتاج خود بیابد . ولی مشخصا نمی‌تواند تامین‌کننده دیگری برای قطعات لپ‌تاپ‌ها بیابد و در فیض این بخش هواوی به طور کامل از دربین خواهد رفت .

از آن‌سو علی‌رغم تجربه هواوی در چین برای بسط فروشگاه‌ نرم افزار , خدمات امنیتی و دیگر سرویس ها واجب در اندروید , بعید است که هواوی بتواند کاربران خارج از چین را به استعمال از این سرویس‌ها راضی کند ; زیرا همان‌طور که گفتیم چنین چیزی یک اکوسیستم از استفاده کننده و توسعه‌دهنده تولید می نماید که هر چه یک‌سری یکی‌از طولانی تر باشد , تعداد دیگری هم ارتقاء مییابد .

Huawei Honor 10
احتمالا ایجاد یک فروشگاه اپلیکیشنی که عملا اپلیکیشن‌هایی گوگل پلی را اسکن نماید و برای مثال اپلیکیشن بفروشد , بتواند کاری را از پیش پیروزشود ; البته همین هم یک نقص‌ داراست .

اپلیکیشن‌ها بر طبق استانداردها و معیارهای گوگل که در هر به‌روزرسانی سرویس ها فروشگاه پلی روی تلفن همراه نصب می شوند , کار میکند . اگر همین به‌روزرسانی‌ها را هواوی بخواهد انجام دهد , مشخص نمی باشد چقدر از آن ها با به‌روزرسانی‌های خویش گوگل سازگار باشند .

هنگامی خدمات گوگل دردسترس نباشد
برخی از اپلیکیشن‌ها از سرویس ها گوگل برای کار کردن به کارگیری می کنند . خدماتی نظیر سیستم‌های پرداخت گوگل , مکان‌یابی و بازی‌های گوگل پلی . اکنون در صورتیکه نرم افزار اندرویدی که روی گوشی‌های سوای خدمات گوگل هواوی نصب‌شده است , برای اجرا دنبال این خدمات بگردد و آنان را پیدا نکند , مشخصا دیگر کار نخواهد کرد

Go Back

Comment